Připravit si jídlo doma a vzít si ho s sebou do práce nebo na výlet je nejen způsob, jak se stravovat zdravě a ušetřit peníze, ale také jak chránit životní prostředí. Když se stravujeme venku, využíváme vozíky s jídlem nebo si objednáváme jídlo s sebou, musíme se potýkat s vysokými účty a také si musíme uvědomit, že nám mohou být podávány jednorázové příbory, talíře, brčka a obaly. Pokud se chcete starat o to, co jíte, zvýšit svůj domácí rozpočet a přispět k ochraně životního prostředí, vyměňte oběd ve městě za svačinový box. Taková změna vyžaduje dobrou organizaci, proto se podívejte, co budete potřebovat!
Krabička na oběd – nezbytná výbava
Pokud se rozhodnete pro krabičku na oběd, pravděpodobně se snažíte snížit množství odpadu a zvýšit svůj rozpočet. Obojího můžete dosáhnout tím, že se rozhodnete pro opakovaně použitelné výrobky, které vydrží roky. Věnujte pozornost materiálu, který by se měl snadno čistit a být vhodný pro skladování potravin. Některé potřebné výrobky si můžete vzít z domova (např. příbory) a jiné si koupit – jedná se o malý jednorázový výdaj.
Krabice na oběd
V polských školách dříve kralovaly krabičky na snídani, které dnes nahradily praktičtější boxy na svačinu. Jedná se o vzduchotěsné krabičky rozdělené do praktických přihrádek. Nemusíte se tak bát, že se vám ovoce smíchá se zeleninou nebo jogurtem – vše má v krabičce na svačinu své místo. V prodeji najdete lunchboxy různých velikostí, barev a tvarů. V nabídce najdete i speciální lunchboxy s funkcí ohřevu, takže si v práci snadno připravíte teplé jídlo. Další možností je zvolit standardní lunchbox, který je vhodný pro ohřev v mikrovlnné troubě.
Lunchpot
Alternativou ke klasickému lunchboxu je lunchpot, nádoba na snídani, která má spíše tvar hrnku. Lunchpot zabírá méně místa a obvykle se skládá ze dvou nádob: větší spodní a menší horní. Zvolte ho, pokud rádi jíte jogurt s ovocem a müsli a nechcete všechny ingredience míchat několik hodin před konzumací. Obědový hrnec se bude dobře hodit také na pokrmy, jako je polévka s krutony nebo těstoviny s omáčkou.
Láhev na vodu
Poláci každoročně nakoupí až 4,5 miliardy plastových lahví. Stále více lidí se však rozhoduje pro filtrační džbán nebo opakovaně použitelnou láhev (k dispozici jsou i lahve s filtrem), kterou si mohou vzít s sebou na cesty. Do láhve si samozřejmě můžete nalít nejen vodu, ale také džus nebo smoothie. Na výběr je opravdu mnoho možností – od malých 200ml lahví až po dvoulitrové bidony. Přizpůsobte objem svým potřebám a zcela se obejděte bez jednorázových lahví.
Hrnek na kávu a čaj
Dokážete se vzdát oběda ve městě, ale neodoláte návštěvě oblíbené kavárny? Pokud si často berete kávu s sebou, pořiďte si hrnek na opakované použití. Vyplatí se zvolit silikonový skládací hrnek, který nezabere mnoho místa, takže ho můžete mít stále u sebe. Věděli jste, že některé kavárny odměňují lidi, kteří si přinesou vlastní hrnek, slevou? Opravdu se to vyplatí!
Příbory a příslušenství
V krabičce na oběd samozřejmě nemohou chybět příbory. Nejlepší je zvolit klasické nerezové vidličky, nože, lžíce a lžičky, které můžete vzít z vlastní zásuvky. Rozhodně nedoporučujeme jednorázové, zejména dřevěné, protože ty se po použití musí vyhodit. Důležité je také skladování příborů – k tomu můžete použít praktické pouzdra na příbory ze lnu nebo bavlny. Takové pouzdro na příbory by mělo být vyrobeno z přírodního a nebarveného materiálu, který je omyvatelný. Stažený šňůrkou ochrání naše snídaňové doplňky v kabelce nebo batohu. Sáček na příbory můžeme nosit stále u sebe – bude se hodit i při neplánovaném obědě ve městě, na který si nebudeme muset brát jednorázové příbory.
Jak vytvořit zdravý obědový box?
Při domácí přípravě jídla máte stoprocentní kontrolu nad tím, co do něj patří. Vyplatí se překročit schéma sendvičů a začít si zdravá jídla skládat sami. Dbejte na dostatečnou rozmanitost a experimentujte se složením svého lunchboxu!
Příklady ingrediencí:
- ovesné vločky vařené s vodou nebo mlékem,
- salát se zeleninou, bílkoviny (např. čočka) a zdravé tuky (např. rostlinný olej, ryby),
- palačinky se zeleninou,
- cuketové placky,
- těstoviny s hráškovým pestem a zeleninou,
- celozrnný chléb,
- tortilla se zeleninou a kuřecím masem,
- zdravé svačiny: mrkev, celer, paprika, ořechy, oříšky a oříšky.
Krabičky na oběd v Japonsku a Skandinávii
Lunchboxy jsou oblíbené nejen v Polsku, ale i v dalších zemích. Lunchboxy pravděpodobně pocházejí z Japonska, kde se objevily již v období Edo (mezi lety 1600 a 1863). Japonci si je brali s sebou na lovecké výpravy a do práce a jejich nádoby obvykle obsahovaly sušenou rýži, která se kombinovala s vodou. Japonská krabička na oběd se nazývá bento nebo obento a je oblíbený u dětí i dospělých. Pečlivá příprava bento pro dítě je projevem rodičovské péče a lásky. Japonci věnují velkou péči nejen chuti, ale i vzhledu bento – oběd je často tvarován tak, aby jeho složení připomínalo zvířata, rostliny nebo roční období.
Obědové boxy jsou oblíbené také ve Skandinávii, kde se vyskytují pod názvem matpakke. Tradice pochází z 30. let 20. století, kdy bylo zavedeno jedno jídlo zdarma pro školáky denně. Když však Norsko začalo bohatnout, mohli si rodiče dovolit připravovat jídlo sami. Dnes jsou matpakke nápadité obědy pro děti i dospělé. V mnoha norských svačinových krabičkách najdete sendviče, které se od těch polských liší – ve Skandinávii se nedávají dva plátky k sobě, ale připraví se plátek s påleggem (tak se označují všechny ingredience na sendviči) a ten se pak přikryje snídaňovým papírem, na kterém přistane další plátek.
Už víte, jak sestavit zdravý svačinový box do práce a jaké produkty budete potřebovat k doplnění snídaňového setu. Nechte se inspirovat a proveďte pozitivní změny ve svém každodenním životě!