Zajímá vás, jaký je nejlepší způsob dlouhodobého skladování potravin? Správným skladováním potravin můžete prodloužit čerstvost svých produktů na delší dobu. Dobrá organizace v kuchyni a správné metody skladování vám pomohou zabránit plýtvání potravinami a zároveň zachovat jejich výživovou hodnotu. V tomto článku vám nastíníme několik chytrých způsobů skladování potravin, které prodlouží jejich trvanlivost a udrží je čerstvé.

Jak v kuchyni skladujete sypké potraviny?

Skladování suchých potravin je pravděpodobně tou nejmenší starostí. Stačí si vybrat správné nádoby. Pro produkty, jako jsou těstoviny, rýže, mouka, hrášek nebo cukr, se dobře hodí skleněné nádoby nebo sklenice s těsným uzávěrem. Jejich přelitím do skleněné nádoby ihned po otevření se vyhnete nepříjemným překvapením. Uchovávání potravin ve skle je udržuje déle čerstvé a chrání je před hmyzem, jako jsou mouční červi a chlebovníci. Ve skleněných nádobách je vhodné uchovávat také koření, které si tak déle uchová své aroma a čerstvost. Pokud dáváte přednost lehčím obalům, můžete se rozhodnout pro plastové nádoby na suché potraviny. I v tomto případě je dobré volit návrhy se vzduchotěsným uzávěrem.

Pokud jde o potraviny, vyplatí se dbát na jejich vhodné označení. Aby nedošlo k záměně a omylu, uveďte na nádobu datum, kdy byl výrobek poprvé otevřen. Můžete použít samolepky a napsat ho fixem nebo si koupit chytré nádoby s razítkem s datem na víku. Snadno tak zkontrolujete, které výrobky byste měli spotřebovat jako první.

Skladování volně ložených produktů v kuchyni

Organizace volně ložených produktů v pytlích z pytloviny

Jak skladovat živočišné tuky a rostlinné oleje?

Správné skladování rostlinných olejů vyžaduje určitá opatření. Je důležité uložit je na tmavé místo, protože světlo může způsobit změny ve složení tuku. Oleje kupujte v tmavých lahvích, abyste se před těmito nepříznivými změnami ochránili. Skladování rostlinných olejů při pokojové teplotě je obvykle nejlepší volbou – s výjimkou lněného oleje, který by měl stát v lednici. Řepkový, slunečnicový, kokosový a sezamový olej skladujte při teplotě 18-20 °C, stejně jako olivový olej.

Skladování živočišných tuků naopak vyžaduje mnohem nižší teploty. Máslo , margarín, sádlo nebo slanina by se měly uchovávat v chladničce. Máslo však můžete bezpečně skladovat mimo chladničku až sedm dní. Pak je vhodné umístit jej do skleněné nádoby a nevystavovat slunečnímu záření a vysokým teplotám. Máslo a margarín lze také zmrazit, ale neměly by být skladovány v mrazničce déle než 6-9 měsíců.

Materiálové sáčky na zeleninu a ovoce

Látkové sáčky – ideální pro uspořádání ovoce a zeleniny ve spíži!

Všechnu zeleninu a ovoce nemůžete skladovat v lednici!

Mnoho lidí má ve zvyku skladovat ovoce v lednici, ale ne vždy je to ten nejlepší způsob. Které ovoce bychom neměli dávat do lednice? Především banány, avokádo, ananas, mango, hrušky, nektarinky, jablka, švestky a citrusové plody. Nízké teploty mohou ovlivnit jejich chuť, vůni a strukturu. Některé potraviny navíc absorbují pachy z chladničky, což ovlivňuje jejich chuť. Vodní melouny, ačkoli si je vychutnáváte za studena, nemají rády nízké teploty. Sušené ovoce uchovávejte mimo chladničku. Choulostivé ovoce, jako jsou jahody, maliny a borůvky, lze při správné ochraně uchovávat v chladničce. Také hrozny lze uchovávat v chladničce, ale měly by zůstat neomyté.

Při skladování zeleniny je nutné používat chladničku uvážlivě. Cibule, česnek, brambory a rajčata by se měly lednici vyhnout, protože nízké teploty mohou snížit jejich zdraví prospěšné účinky a chuť. Místo toho uchovávejte v chladničce zelené fazolky, salát, rukolu, špenát a balenou zeleninu. Teoreticky by se v chladu měla uchovávat i mrkev nebo celer, ale v lednici rychle vysychají, takže mnohem lepší variantou je dát je nejprve do plátěného sáčku a pak do lednice.

látkové sáčky jako obal na potraviny

Látkové sáčky určené k uchovávání ovoce a zeleniny

Ovoce a zeleninu, které jíme každý den, bychom měli mít vždy po ruce. Některé ovoce lze skladovat nahoře, v miskách nebo košících. Větší množství lze vystavit na balkoně v dřevěné bedýnce. Je však důležité, aby nebyly vystaveny teplotám pod 0 stupňů. Velmi zajímavým a moderním řešením jsou také speciální kuchyňské zásuvky s otvory nebo síťovaným dnem, které poskytují optimální podmínky pro skladování jablek, brambor nebo mrkve. Kořenovou zeleninu lze také skladovat v plátěných nebo jutových pytlích, které jsou vysypané pilinami.

Nákupní sáček vám pomůže začít s nulovým odpadem

Ekologické sáčky a nákupní košíky vyrobené z bavlny a lnu

Skladování potravin v lednici

Správná teplota v chladničce je nesmírně důležitá pro zachování čerstvosti potravin. Měla by se pohybovat kolem 4-5 °C. Vyplatí se zkontrolovat nastavení a v případě potřeby je upravit. Důležitá je také dobrá organizace prostoru. Ta může pomoci skladovat potraviny způsobem, který neohrozí jejich vlastnosti. Používejte různé přihrádky, nádoby a tácy, abyste udrželi pořádek a zabránili mísení pachů. Skladujte výrobky na správných místech: spodní police ponechte pro maso a ryby, horní police pro hotová jídla a omáčky a dveře pro výrobky s delší trvanlivostí. Zásuvka je obvykle určena pro zeleninu a ovoce. A jak skladujete hotové potraviny? Pokud máte doma hotové pokrmy, uložte je do příslušných nádob a označte je datem přípravy. Hotové pokrmy můžete také zmrazit, aby vydržely déle čerstvé.

skladování potravin

Řešení pro skladování potravin v kuchyni: Maximalizace prostoru v chladničce

Jak skladujete chléb?

Chléb, rohlíky nebo bagety vyžadují zvláštní podmínky skladování. Nejlepším řešením je umístit je do chlebníku nebo plátěného sáčku, aby zůstaly vlhké. Vyvarujte se skladování chleba v plastových sáčcích, protože to může ovlivnit jeho trvanlivost a kvalitu. Čerstvý chléb a rohlíky můžete také zmrazit, abyste si po rozmrazení mohli vychutnat jejich měkkost a chuť. Rozmražený chléb je však třeba rychle spotřebovat.

skladování chleba v sáčku

Skladování potravin v látkových sáčcích

Který způsob skladování potravin je nejlepší?

Existuje několik osvědčených způsobů skladování potravin, které rozhodně prodlouží jejich čerstvost. Jaké jsou tyto způsoby?

  • Vakuové balení – jeden z nejúčinnějších způsobů skladování potravin. Pomocí této techniky můžete z obalu odstranit vzduch, což chrání výrobky před oxidací a prodlužuje jejich čerstvost. Můžete použít speciální vakuové sáčky nebo nádoby s vakuovou funkcí.
  • Zmrazování – skvěle funguje při skladování potravin po delší dobu. Můžete zmrazit maso, ryby, chléb, zeleninu, ovoce a mnoho dalších produktů. Je však třeba mít na paměti, že každá položka má určitou dobu skladování v mrazničce.
  • Dobře uspořádaná spíž zjednodušuje skladování a udržování pořádku. Využívejte police, koše a přihrádky, které napomáhají organizaci a zabraňují plýtvání potravinami.
Textilní sáčky v kuchyni

Všestranné využití látkových sáčků pro skladování potravin

Správné skladování potravin je klíčem k zachování jejich čerstvosti a chuti. Využijte metody skladování, jako je používání správných nádob, vakuové balení, zmrazování a dobrá organizace prostoru v chladničce. Nezapomínejte také na označování výrobků, abyste věděli, kdy byly uloženy do chladničky nebo mrazničky. Díky těmto praktickým tipům si budete moci déle užívat čerstvých potravin. Rozhodněte se také pro ekologická řešení. Skladujte potraviny ve skleněných nebo dřevěných nádobách, v obchodě se vyvarujte plastů a používejte látkové sáčky.