Vytváření krásných aranžmá na balkoně je velmi kreativní a příjemný úkol. Můžete se do něj pustit mnoha způsoby. V tomto článku vám představíme několik nápadů na rustikální dekorace a originální ozdoby v boho stylu, které vám umožní vytvořit na balkoně mimořádně příjemný a pohodlný prostor. Podívejte se, jak si vyzdobit balkon v rustikálním a boho stylu.

Jak si můžete zařídit svůj balkon?

Jak si můžete zařídit balkon? Vše záleží na vašich potřebách a preferencích, stejně jako na velikosti vašeho balkonu a rozpočtu, který máte k dispozici. Sedací nábytek, který vám umožní relaxovat na čerstvém vzduchu, se vám bude jistě hodit. Může jít o pohodlná křesla, židle nebo lehátka. Na malém prostoru se bude obzvláště dobře hodit skládací nábytek, který ve složeném stavu nezabere mnoho místa. Pro odložení šálku kávy nebo knihy bude ideální malý stolek. Na větším balkoně naopak můžete postavit delší stůl s židlemi, u kterého bude sedět celá rodina.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli nábytek, ujistěte se, že jste vybrali ten z materiálů odolných vůči povětrnostním vlivům. Pro větší pohodlí jsou důležité také polštáře a opěrky.

uspořádání balkonu

Objevte inspiraci pro vytvoření útulné atmosféry na vašem balkoně

Jaké designové prvky se mohou hodit na balkon?

Balkon je místo, které by mělo být zařízeno útulně a zároveň nápaditě, protože je to jediná část bytu viditelná zvenčí. Vyplatí se také dbát na soukromí – k tomu se hodí zástěny nebo závěsy různých druhů, které vás oddělí od sousedů. Vyplatí se také mít na balkoně rostliny v květináčích, protože vytvářejí jedinečnou atmosféru a vypadají krásně. Důležitý je také stín před sluncem. Tím může být například jednoduchý slunečník nebo markýza.

Pokud chcete balkon využívat i večer, zajistěte si vhodné osvětlení, které po setmění vytvoří útulnou atmosféru. Důležitý je také úložný prostor. Ten může být zajištěn funkčním boxem nebo multifunkčním nábytkem s úložným prostorem. Balkon jako prodloužení bytu může být stylově v souladu s celým uspořádáním. Není to však povinné – i milovníci industriální nebo loftové estetiky budou rádi trávit čas na měkkých lehátkách mezi rostlinami.

Rustikální styl je velmi příjemný na pohled. Připomíná venkov, takže je úzce spjat s rostlinami a přírodními materiály. Proto se v tomto případě vyplatí vybírat nábytek a doplňky ze dřeva nebo proutí. Takové modely mohou na balkoně vypadat velmi působivě, ale obvykle vyžadují poměrně hodně místa. Dřevěný stůl a židle prostor opticky zateplí a vytvoří útulnou atmosféru. Můžete se rozhodnout pro dřevěnou lavici nebo proutěné křeslo. Vše záleží na prostoru, který máte k dispozici, a na tvaru nábytku. Pokud chcete úložný prostor, pořiďte si dřevěnou truhlu, kterou lze použít i jako stůl. K rustikálnímu uspořádání se hodí také prohnutý, ažurový kovový nábytek.

Nízké polštářky na balkon

Na malém balkoně můžete židle nahradit pufy nebo polštáři

Rustikální dekorace

Pokud chcete vytvořit balkon v rustikálním stylu, přírodní textilie jsou nutností. Polštáře a koberečky v tlumených barvách, jako je béžová, hnědá nebo šedá, se budou skvěle hodit k dřevěnému nábytku. Na rustikálním balkoně by také nemělo chybět množství květin v hliněných nebo proutěných květináčích či dřevěných truhlících. Květináče mohou stát na podlaze, stolech nebo knihovnách. Mohou také viset ze stropu v květinových záhonech z provázků. Skvělým nápadem na originální dekoraci, která se bude skvěle hodit do rustikálního prostředí, jsou jutové pytle, do kterých můžete umístit květináče a vytvořit tak velmi zajímavou dekoraci. Takové pytle můžete zavěsit na zeď nebo zábradlí. Pro rustikální balkon umístěte na podlahu kovové nebo dřevěné lucerny nebo chráněné svíčky na dřevěných podstavcích. Vytvoříte tak velmi útulnou atmosféru.

Rustikální balkonové sáčky

Rustikální balkon se neobejde bez jutových akcentů

Pokud jde o rustikální styl, přírodní materiály jsou prvořadé. Dřevěná podlaha, stejně jako židle, police a ozdoby ze dřeva zde budou hitem. Nezapomeňte také na průběžný úklid. Pokud nemáte mnoho úložného prostoru, můžete použít funkční lněné nebo jutové pytle na různé drobnosti a doplňky. Můžete je snadno zavěsit na zábradlí balkonu.

Lněný pytel na květináče

Lněné pytlíky můžete použít jako rustikální obal na květináč

V takových sáčcích můžete také sušit květiny a ovoce venku, abyste si z nich později mohli uvařit domácí čaj. Kromě toho je i malý balkon ideálním místem pro vytvoření bylinkové zahrádky. Do malých dřevěných koryt nebo funkčních sáčků můžete zasadit bylinky, které se vám budou hodit v kuchyni.

Chcete si vytvořit útulný balkon - zvolte textilní doplňky v pastelových barvách.

Polštáře a deky vám pomohou vytvořit zvláštní atmosféru

Útulný balkon v boho stylu

Styl boho je také blízký přírodě, ale takové uspořádání častěji používá intenzivní barvy, jako je červená, oranžová nebo modrá. V tomto stylu jde o velké nahromadění barevných a vzorovaných textilií, často s etnickými motivy. Na balkoně ve stylu boho nesmí chybět spousta polštářů a přikrývek z měkkých látek, nejlépe velmi barevných a vzorovaných. Volte mandaly, květiny nebo geometrické tvary. Styl boho miluje také závěsné macramé a ozdobné střapce. Na takovém balkoně můžete použít dřevěný nebo proutěný nábytek oblých tvarů a nízko zavěšené sedačky. Dobře zde budou fungovat truhly s měkkými polštáři, houpací sítě nebo závěsné houpačky. Případně nahraďte sedací nábytek silnými polštáři rozprostřenými na dřevěné podlaze pokryté výrazným vzorovaným kobercem. Vytvoříte tak mimořádně uvolněnou atmosféru.

Výrazná boho dekorace

Pro balkon v boho stylu můžete použít barevná světla a girlandy s žárovkami nebo lampy s lehkými, proutěnými nebo papírovými stínidly. Styl boho miluje ručně vyráběné doplňky. Mezi ně mohou patřit koberce, košíky, tkané květináče nebo keramické ozdoby. Textil nemusí být jednotný – můžete použít různé vzory a textury, které prostor rozhodně opticky zateplí. Měl by být útulný a pohodlný. Na stěnách by měly viset provázkové ozdoby a květináče se zelenými rostlinami. Od sousedů se oddělte třásňovým závěsem nebo proutěným plotem. Kombinace přírodních materiálů s květinovými nebo geometrickými potisky by měla vytvořit harmonické uspořádání ve spíše ležérním stylu.

Světelný věnec na balkon

Světelné girlandy, lucerny a lampiony vám pomohou vytvořit na balkoně kouzelnou atmosféru

Bylinková zahrádka a organizace prostoru

Na svém boho balkoně si můžete zřídit také mini zahrádku. Květináče s bylinkami umístěné na okenním parapetu a schované v jutových pytlích nebo dřevěných truhlících mohou vypadat velmi efektně a dokonale zapadnou do obou popsaných stylů. Bylinky budou navíc krásně vonět. Malé květináče můžete také zavěsit na zábradlí, čímž dosáhnete velmi přirozeného a příjemného efektu. Lněné a jutové pytle jsou také skvělým nápadem pro organizaci prostoru. Můžete do nich uložit různé zahradnické potřeby, grilovací náčiní a dokonce i knihy nebo noviny. Pytle lze použít také k uskladnění ovoce nebo zeleniny. Je to nejen praktické, ale i krásné řešení.

Balkonová zahrada

Sníte o domácím pěstování zeleniny? Udělejte si na balkoně minizahrádku!

Balkon v rustikálním nebo boho stylu lze zařídit mnoha způsoby a vytvořit tak mimořádně působivý a zároveň útulný prostor. Dalšími skvělými možnostmi jsou minimalistický, skandinávský nebo romantický styl. Pěkně zařízený balkon je elegantním i upraveným prostorem, který vám umožní relaxovat na čerstvém vzduchu.