Hledáte odpověď na otázku, co je velur? Představujeme Vám nejdůležitější vlastnosti této tkaniny spojené s luxusem a elegancí a představujeme inspirativní nápady pro její použití!

V tomto článku se nejen dozvíte, co je velur, ale také se naučíte historii tohoto elegantního materiálu. Představujeme Vám také nápady, jak ho používat, včetně použití při zdobení vašeho domova nebo bytu!

Dekorativní sáček vyrobený ze šedého veluru

Dekorativní sáček vyrobený ze šedého veluru

Co je velur?

Velur je velmi charakteristický druh tkaniny. Hovorově je také někdy označován jako samet anebo plyš. Ve skutečnosti však nejde o synonyma, ale o profesionální jména souvisejících látek. Velur je tenká odrůda sametu. Na jedné straně má nízký, měkký a načechraný povrch. Většina typů tkanin je vytvořena tkáním dvou vláken specifickým způsobem. V případě sametu jsou rouna tvořena čtyřmi dalšími nitěmi. Jsou zaváděny mezi dvěma nitěmi ve formě stříhaných nebo neřezaných smyček. Díky tomuto materiálu, je velur tak měkký a velmi příjemný na dotek. Díky specifické metodě tkaní se vyznačuje hlubokým leskem a krásně odráží světlo! Způsob výroby látky také vysvětluje její název, protože řecké slovo hexamitos (samet) jednoduše znamená, že se skládá ze šesti vláken.

Elegantní dekorativní sáček z černého veluru

Elegantní dekorativní sáček z černého veluru

Odkud pochází velur?

Velur má mimořádně elegantní, skutečně královský vzhled. Pojmenování „královský“ není náhodní. V minulých stoletích se používal hlavně pro šití sofistikovaných výtvorů, včetně královských šatů a liturgických oděvů. Ačkoliv je dnes spojován zejména s nádherou evropské monarchie a aristokracie na přelomu 14. a 15. století, její kořeny by jste si měly ještě více prohlédnout. Do Evropy dorazil až ve 12. století a jeho kolébkou je Indie.

Na co se velurový materiál používá?

Už víte, co je velur. Objevte nyní nejoblíbenější nápady pro jeho aplikaci! Je velmi univerzální a rozmanitý. Tkané velurové látky jsou poměrně silné, a velmi trvanlivé. Proto se využívá v nábytkářském průmyslu. Velur se běžně používá jako materiál pro čalounictví. Čalouní se ním pohovky, pufy a čelní desky postelí. Obzvláště populární je prošívaní velur. Lehčí tkaniny s nižší hmotností se používají k šití oděvů, včetně spodního prádla! Vytváří se také módní, stylové doplňky, jako jsou velurové boty, tašky, čelenky a gumky do vlasů.

Velur jako dekorace interiérů

Lidé, kteří mají nadšení pro výzdobu interiéru, dokonale vědí, co je velur. Jedná se o velmi oblíbený prvek interiérového designu s výjimečným charakterem. Je skvělý v interiérech inspirovaných vintage a glamour stylem, stejně jako v moderních místnostech s industriálním dizajnem. Dokonce je v posledních letech často používán jako poutavý kontrastní prvek v loftech.

Velurový materiál se používá pro dekorace interiéru a tvorbu bytových dekorací

Velurový materiál se používá pro dekorace interiéru a tvorbu bytových dekorací

Velurové doplňky bytových dekorací

Velurem se čalouní nábytek, šijí se z něho závěsy a přehozy. Můžete si však také vybrat menší velurové dekorace pro svůj interiér. Z této neuvěřitelně stylové látky jsou šity i designérské odstíny lamp! K dispozici jsou také samolepky na ozdobné velurové zdi a samozřejmě velmi populární dekorativní velurové polštáře. Pomocí tohoto typu doplňků můžete během několika okamžiků zcela změnit charakter interiéru. Místnosti pro výzdobu, ve kterých byl použit velur, vypadají velmi stylově a elegantně. Díky tomu, že velur neuvěřitelně rozptyluje světlo, se interiér stává úžasně osvětleným a velmi útulným.

Sáčky vyrobené z velurového materiálu jsou skvělé pro dekorativní skladování hraček

Sáčky vyrobené z velurového materiálu jsou skvělé pro dekorativní skladování hraček

I ty nejmenší velurové doplňky používané v designu interiéru přitahují pozornost. Při vytváření bytových doplňků budou velmi užitečné velurové sáčky. Můžete je použít mnoha způsoby! Jsou skvělé jako ozdobné květináče, pro archivaci a zdobení domácích záhybů a pro vytváření sezónních dekorací pro kutily. Velurové sáčky používané jako součást domácího adventního kalendáře vypadají opravdu krásně a přinášejí do vašeho domu kouzelnou vánoční náladu.

Jiná použití pro velurové sáčky

Látkové sáčky jsou skvělou alternativou k tradičním papírovým dárkovým sáčkem. Jsou odolnější a vypadají mnohem stylověji. Velurové sáčky jsou velmi často vybírány jako balení pro láhev s alkoholem. Láhev vína lze umístit do podlouhlého velurového sáčků o rozměrech 16 x 37 cm. Takto zabalené láhve vypadají velmi působivě.

Víno zabalené jako dárek v dekorativní sáčku z červeného veluru

Víno zabalené jako dárek v dekorativní sáčku z červeného veluru

Velurové sáčky se také často používají na balení pro šperky. Balení spojené s elegancí a luxusem dokonale zapadá do ručně vyráběných šperků.

Červený velurový sáček na šperky

Červený velurový sáček na šperky

Velurové sáčky jsou skvělým dárkovým balením. Jsou skvělé, když chceme zabalit dárky výjiměčným způsobem. Dary zabalené do velurových sáčků vypadají velmi stylově a evokují asociace spojené s elegancí a stylem.

Alkohol balený jako dárek ve velurovém sáčku

Alkohol balený jako dárek ve velurovém sáčku

Kde koupit velurové sáčky?

Zveme vás do našeho internetového obchodu, kde najdete široký výběr látkových sáčků, samozřejmě, včetně velurových sáčků. Jsou dostupné v mnoha módních barvách.