Zajímá vás, jak vyrobit sáčky, které absorbují vlhkost? Ukážeme, jak krok za krokem připravit univerzální domácí sáček DIY na absorbování vlhkosti.

Vlhkost podporuje nejen nepříjemný zápach, ale především růst hub a plísní, které jsou zdraví škodlivé. Zjistěte více o osvědčených domácích prostředcích a navždy zastavte vlhkost!

Nápad na vánoční dárek - organzové sáčky s voňavou sušenou vložkou

Nápad na vánoční dárek – organzové sáčky s voňavou sušenou vložkou

Z čeho udělat domácí sáček na absorbování vlhkosti?

Existuje mnoho domácích prostředků, které pomáhají se účinně zbavit vlhkosti. Ukážeme, co můžete použít k přípravě domácích vonných sáčků k absorbování nepříjemných pachů a vlhkosti:

 • Silikonový gel – silica gel

Vynikajícím základem pro domácí sáček na absorbování vlhkosti bude silikonový gel. Najdete jej v papírových sáčcích s nápisem silica gel obvykle připevněným k taškám a botám. Tento minerál má překvapivě vysokou schopnost absorbovat vlhkost. Najdete ho také v tzv. silikonovém (vlastně silikátovém) stelivu pro kočky. Ano! Může také tvořit základ Vašich deodorizačních sáčků na absorbování vlhkosti.

Silica gel je dokonalým řešením, když se chcete zbavit vlhkosti z bot.

Silica gel je dokonalým řešením, když se chcete zbavit vlhkosti z bot.

 • Černý čaj

Sušené čajové sáčky účinně odvádějí vlhkost a absorbují pachy.

 • Jedlá soda

Sodu ocení mnoho žen v domácnosti – nejen v kuchyni. Také se vyplatí ji používat při domácím úklidu. Soda účinně absorbuje nepříjemný zápach. Současně má také silné baktericidní vlastnosti.

Vlhkostní absorber ze mořské soli

Dalším materiálem, který může sloužit jako základ pro domácí vlhkostní absorber, je mořská sůl. V provedených výzkumech absorpce vlhkosti právě u ní dosahuje nejlepších výsledků ve srovnání s dříve zmíněnými produkty. Během tří dnů dokáže domácí sáček se solí mořskou vsáknout až 1/5 sklenky vody, což je pro domácí potřeby poměrně dost! Mořská sůl je poměrně levným a snadno dostupným produktem. Lidé, kteří by chtěli vytvořit vlastní sáčky na vlhkostní absorpci, často již mají mořskou sůl doma!

Příprava sáčku na vlhkostní absorpci s mořskou solí se v ničem neliší od přípravy sáčků s jiným základem. Stačí ji nasypat do sáčku a případně přidat produkt s aromatickými vlastnostmi. Jakmile se sůl ve sáčku začne ztvrdínat, měla by být vyměněna za novou. Jeden sáček samozřejmě zásadně nezmění úroveň vlhkosti vzduchu v domě, ale určitě pomůže udržet optimální vlhkost například ve skříni nebo v autě.

Výběr základu pro vlhkostní absorber: na co dát pozor?

Připravujete-li sáčky na vlhkostní absorpci, stojí za to pečlivě zvážit výběr základu. Měli byste brát v úvahu nejen účinnost daného produktu v pochytání vlhkosti, ale také jeho bezpečnost pro okolí. Pokud žijete v domácnosti s malými dětmi, měli byste se raději vyhnout křemíkovým gelům, které by mohl batole sníst. V tomto případě je lepší sáhnout po přírodních produktech, které by nikomu nepřinesly škodu v případě nehody – čaj, jedlou sodu nebo sůl.

Na druhou stranu, pokud má sáček zamířit do domácnosti, kde žijí pouze dospělí (nebo starší děti), mějte na paměti, že křemíkový gel může být lepším výběrem. Barevné gely se vizuálně velmi atraktivně prezentují a některé produkty mají dokonce ukazatel nasycení vlhkostí. Jinými slovy, gel ve sáčku změní svou barvu, když je zcela nasycený vodní párou a ztratí své absorpční vlastnosti. Pro majitele sáčku to znamená, že je nejvyšší čas vyměnit základ za nový.

Aromatický sáček a sáček na absorbování vlhkosti 2 v 1

Možná chcete vytvořit aromatický sáček absorbující vlhkost (ideální pro dárek) místo běžného sáčku na absorbování vlhkosti. Jediné, co musíte udělat, je přidat vybranou přísadu ze seznamu níže do sáčku.

Aromatické sáčky

Aromatické sáčky

Aromatické přísady pro domácí aromatické sáčky:

 • plátky sušeného ovoce – např. pomeranče
 • čerstvě pražená kávová zrna
 • sušené vonící potpourri
 • sušené květy levandule
 • vonný vosk
 • oblíbený olej – např. levandulový nebo čajovníkový olej
 • voňavá kosmetika – např. přírodní mýdlo nebo koupelová sůl
 • aromatické koření – např. tyčinka skořice, anýzové hvězdy, hřebíček
 • sušené byliny – např. tymián, meduňka, máta, meduňka, bazalka

Sáček na absorbování vlhkosti DIY – instrukce krok za krokem

Výroba domácího sáčku na absorbování vlhkosti je opravdu snadná. Vše, co musíte udělat, je připravit sáček vyrobený z vysoce propustného materiálu (např. se budou sem perfektně hodit sáčky z organzy a lněné sáčky) a umístit do něj vybranou výplň. Aby Váš DIY sáček na absorbování vlhkosti vykonával také funkci aromatického sáčku, můžete jeho obsah pokropit několika kapkami svého oblíbeného éterického oleje. Je skvělý nápad vybrat si olej s plísňovými a baktericidními vlastnostmi, jako je například čajovníkový olej.

Esenciální oleje zvýrazní vůni sušených semen v sáčku.

Esenciální oleje zvýrazní vůni sušených semen v sáčku.

Jak udělat domácí sáček na absorbování vlhkosti?

 1. Připravte si prázdný sáček!
 2. Naplňte Sáček dříve vybranými přísadami absorbujícími vlhkost!
 3. Pokud chcete získat sáček 2 v 1, tj. aromatický sáček, který absorbuje vlhkost, přidejte také vonné sušené lístky nebo přírodní olej!
 4. Svažte šňůrku sáčku!
 5. A JE TO! Nyní můžete sáček na absorbování vlhkosti umístit kamkoli u Vás doma (nebo jej někomu dát jako dárek).

Sáčky na absorbování vlhkosti – kde je použít?

Aromatické sáčky na absorbování vlhkosti můžete použít doma, např. zavěšením do skříně nebo umístěním do zásuvky s ložním prádlem a ručníky.

Levandulový vonný sáček dodá ručníkům krásnou vůni a poskytne ochranu před můrami.

Levandulový vonný sáček dodá ručníkům krásnou vůni a poskytne ochranu před můrami.

Sáčky na absorbování vlhkosti jsou také ideální do vozidla, zvláště když do nich vložíte silikagel, který se vyznačuje vysokou schopností absorbovat vlhkost – tímto jednoduchým způsobem výrazně snížíte zamlžení oken.

Sáček se silikagelem - osvěžující vůně do auta

Sáček se silikagelem – osvěžující vůně do auta