Jutová tkanina je v poslední době stále oblíbenější. V EKO-vzhledu zaujímá přední místo ve výběru tkanin. Často se dostává do výběru látkových váčky díky svému vzhledu a univerzálnosti. Důležitým faktorem je specifikace tkaniny. Podívejte se na možnosti, které jutová tkanina nabízí, a na nejčastější použití.
Co je to juta?
Juta je exotická jednoletá rostlina, která dorůstá výšky až 3 metrů. Existuje jedlá odrůda – v mnoha zemích se s ní zachází jako se zeleninou. Juta – stonkové vlákno, vyráběné z rostliny rodu juta, která se pěstuje v Číně, Pákistánu a dalších zemích s podobným podnebím – horkým a vlhkým. Tato rostlina se vyskytuje v tropických oblastech. Vyrábí se z ní tkanina se zajímavou vazbou podobnou plátnu. Přirozeně se dodává ve zlatavě šedé barvě. Na trhu je k dostání v různých barvách – hlavně proto, že se dá dobře barvit.
Historie juty
Juta je tkanina, která provází člověka již tisíce let. Byla známa již ve starověku – existují důkazy, že ji používali mimo jiné staří Indové a Číňané. První rozsáhlé záznamy o pěstování juty a výrobě tkanin z jejích vláken, které archeologové našli, pocházejí ze 16. století. V této době se zdokonalovaly starobylé výrobní techniky. Rozvoj průmyslu v 19. století znamenal, že se juta začala vyrábět ve velkém. Původně se však tento materiál vyznačoval vysokou hrubostí a teprve v průběhu let se podařilo dosáhnout jemnější verze. Je zajímavé, že Indie a Čína jsou dodnes hlavními producenty juty. Kromě nich tuto tkaninu ve velkém množství vyváží Thajsko, Bangladéš a Pobřeží slonoviny.
Jak se jutová tkanina vyrábí?
Juta, všestranně využitelná rostlina, projde fascinující cestou, než její sáčky se semeny dozrají. Poté, co opadají její květy, začíná sklizeň, obvykle 130-140 dní po zasetí. Odříznuté rostliny se nechají uschnout a na látku se použijí pouze holá stébla. Tyto stonky se svážou do snopů a namočí se na 2-4 týdny do vody, čímž kůra změkne. Zkušené ruce vyjmou z vnitřní strany vzácná celulózovo-ligninová vlákna, která se poté opláchnou, slisují a nechají dva dny schnout. Získaná vlákna mohou výrobci obarvit na libovolnou barvu. Využívají je na pletení košů, provazů nebo je posílají do přádelen na výrobu příze. Z této příze pak zruční řemeslníci vytvářejí menší vazby, z nichž vznikají stylové boty, módní kabelky a úchvatné bytové dekorace. Nicméně juta není vhodná pro výrobu oděvů; moderní preference dávají přednost měkčím, k pokožce šetrným tkaninám pro výrobu oděvů.
Jaké jsou možnosti použití jutových sáčky?
Díky své trvanlivosti a zajímavému vzhledu jsou jutové pytle ideální pro výzdobu interiérů. Alternativním nápadem je vložit do pytle voňavé sušené ovoce a vytvořit tak šatní vonný přívěsek, který vyzařuje příjemnou vůni.
Tyto pytlíky můžete také použít k vyjádření vděčnosti hostům, kteří se zúčastní oslavy, což je trend, který v poslední době získává na popularitě. Lidé do těchto sáčků často balí drobné dárky pro hosty. Tento levný a dekorativní obal se v podobné situaci bude skvěle hodit!
Je jutová tkanina vhodná pro všechny účely?
Jutové pytle jsou také skvělou volbou pro zakrytí květináčů. Své hosty jistě ohromí fantastickým designem a zároveň skryjí tradiční, běžné květináče. Je však důležité mít na paměti, že látka propouští vodu, takže musíme dbát na podmisku, nebo do pytle vložit květinu s obalem.
Lidé používají pytlíky z pytloviny například k ukládání různých drobností.
Pytlíky můžete použít i na balení dárků. Do takového malého sáčku můžete vložit hrnek, šperk nebo jakoukoli pomůcku. Přírodní kosmetika a nejrůznější rukodělné výrobky vypadají v jutových pytlích obzvlášť dobře.