Levandule je krásná rostlina, která se může stát úžasnou ozdobou domu nebo zahrady. Zjistěte, jak sušit levanduli a k čemu můžete využít sušené květy levandule!Levandule je trvalka s krásnými, ozdobnými květy a intenzivní vůní. Z ní získávaný olej vykazuje jedinečné zdraví prospěšné vlastnosti! Sama přítomnost této rostliny doma nebo na zahradě také přináší mimořádné výhody (např. odpuzuje komáry, vábí užitečný hmyz)! Vyplatí se používat její sušené květy (dodají příjemnou vůni domácímu textilu a ochrání ho před moly). Prozradíme, jak si sami můžete připravit sušenou levanduli.

Fialové organzové pytlíčky s levandulí k sypání na svatbě

Kdy sbírat levanduli?

Levandule na sušení se sbírá v červenci nebo srpnu. Těsně před úplným rozevřením květů, kdy je většina z nich ještě v pupenech, ale už je vidět barva květenství. Tehdy se totiž v levanduli nachází nejvíce éterických olejů.

Levanduli sbírejte, než plně rozkvete

Zajímavé je, že svou roli hraje i čas sběru. Nejlepší je provádět ho v poledne — v tuto dobu je koncentrace olejů vyšší než večer, a rostlina se už stihla osušit od ranní rosy (která by se mohla podílet na výskytu plísně během sušení). Rostlinu je nejlepší stříhat ostrými zahradnickými nůžkami.

Sběr levandule na sušení

Jak sušit levanduli?

Během sušení rostliny se vyzbrojte trpělivostí. Pokusy o urychlení tohoto procesu zapůsobí v náš neprospěch! Rozhodně odrazujeme od sušení levandule v troubě nebo na slunci. Pouze pomalé sušení, při tep. pod 40 stupňů, umožní zachovat cenné, těkavé látky. V případě sušení na slunci rostlina ztrácí také svou krásnou barvu. Jak sušit levanduli? Nejlepší je dovolit jí, aby se pomalu sušila přirozeně, rozdíl v kvalitě sušené levandule bude obrovský.

Nastříhanou levanduli je třeba rozdělit na kytice/svazečky

Po nastříhání dělíme levanduli do malých svazečků. K jejich vázání je lepší než šňůrka nebo stužka gumička, protože sušené stonky se smršťují a mohou později vyklouznout. Následně se kytičky věší květenstvím dolů. Sušíme je v průvanu, na tmavém a nepříliš teplém místě.

Sušení kytic levandule

K použití se hodí jen zcela usušené levandulové květy. Pokud si ještě zachovávají trochu vlhkosti, velice rychle se na nich objeví plíseň. Abychom si byli jistí, že je už rostlina dobře usušená, zkontrolujte, jestli lze květ snadno oddělit od stonku. Za příznivých podmínek sušení zabere asi týden.

Po úplném usušení už lze oddělit květy od stonků

Jak sušit levanduli do pytlíčků? – uchovávání sušených kvetů

Sušenou levanduli lze do času využití uchovávat uzavřenou v těsně zatažené zavařovací skenici (vyhněte se plastovým a kovovým obalům). Také ji lze okmažitě přesypat do textilních pytlíčků s ozdobným motivem levandule.

Sušené levandulové květy je nejlepší zabalit do textilních pytlíčků

Nejlepší je na vonné váčky vybrat taštičky z materiálu, který se vyznačuje vysokou propustností pachů. Skvěle se na to hodí např. organzové pytlíčky a klasické lněné pytlíčky.

Pytlíčky z organzy, juty a lnu s natištěnou levandulí a naplněné jejími sušenými květy.

Pytlíčky z organzy, juty a lnu s natištěnou levandulí a naplněné jejími sušenými květy.

K čemu využít sušenou levanduli?

Květy neoddělené od stonků lze využít na dekorativní kytice. Levandule se úspěšně využívá v kosmetice, např. k výrobě přírodních mýdel a koupelových solí.

Kosmetika z levandule do domácích lázní

Lze ji také využít v kuchyni k přípravě originálních dezertů, např. koláčů, zmrzlin.

Zmrzlina s přidáním levandulových květů vypadá velice chutně!

Ze sušené levandule lze připravit také odvar (k tomu se využívá levandule lékařská, zvaná také úzkolistá (Lavandula angustifolia).

Aromatický levandulový čaj

Největší oblibě se ale nepochybně těší vonné sáčky (vonné pytlíčky se sušenými květy). Už víte, jak sušit levanduli do pytlíčků! K čemu můžete takovéto přírodní vonné sáčky využít? Využijte je v malých místnostech, autě.

Organzové pytlíčky na sušené levandulové květy

Obzvláště rádi je dáváme do skříní, komod a šaten, protože textilu dodávají krásnou, přírodní vůni a zajišťují účinnou ochranu před šatními moli. Pytlíčky s levandulí se také často věší v dětských pokojích, protože jejich vůně má na děti zklidňující účinky a pomáhá jim zajistit klidný spánek.

Organzový pytlíček se sušenou levandulí zajistí textilu krásnou vůni a ochranu před moly!

Jaké pytlíčky na levanduli?

Malý pytlíček, který se vejde do dlaně, se může stát zdrojem úžasné vůně! Kromě sušené levandule dobré kvality potřebujete vysoce kvalitní textilní pytlíčky. Víte, jaké pytlíčky na levanduli zvolit? Napovíme!

Při tvorbě vonných pytlíčků musíte vybírat váčky z vhodného materiálu. Nejlépe se hodí pytlíčky z prodyšné látky — díky materiálu lehce propouštějícímu vzduch budou sušené květy postupně uvolňovat nádherné aroma levandule… Správná volba materiálu ochrání levanduli před příliš rychlým zvětráváním! Když vaše váčky dlouho udrží vůni, můžete si užívat levadnulové aroma doma bez nutnosti sušený materiál často měnit.

Velké oblibě se těší lněné pytlíčky a bavlněné taštičky se šňůrkou ve stahovacím lemu. Přírodní textilie zachovávají aroma levandule déle! Tyto eko pytlíčky jsou šetrné k životnímu prostředí a vypadají úžasně. Dokonale se hodí jako domácí dekorace, ale můžete je využít i jako drobný dárek.

Lněný pytlíček na levandulové květy

Levandulové květy v lněném váčku

Našim hitem jsou organzové pytlíčky na levanduli. Organza se vyznačuje průhledností a charakteristickou, šíťkovanou strukturou — v těchto pytlíčcích můžete vystavit sušenou levanduli a dlouho si užívat její vůni. Právě z organzy se nejčastěji šijí vonné pytlíčky do zásuvek a skříní. Vyplatí se vědět, že voňavé váčky z této látky se hodí i v autě!

Napovíme, jak sušit levanduli do pytlíčků z organzy!

Vonné pytlíčky z organzy — dokonalé na sušenou levanduli

Kde koupit pytlíčky na sušenou levanduli?

Chcete vytvořit vonné pytlíčky s levandulí? Prohlédněte si kolekci pytíčků na levanduli a voňavé sušené květy značky Saketos. Můžete vybírat z mnoha hotových váčků nebo si vytvořit vlastní obal. Zajímá vás individuální potisk, např. s logem vaší firmy? Nebo potřebujete nestandardní rozměr obalu? Sníte o barvě mimo základní nabídku? To pro nás není žádný problém! Kontaktujte nás, společně vytvoříme neopakovatelné pytlíčky na vonnou sušenou levanduli.

Léčivé vlastnosti nálevu z levandule

Sušená levandule se používá mimo jiné k přípravě nálevu, který má léčivé vlastnosti. Měli by po něm sáhnout především lidé trpící trávicími problémy. Levandulový nálev zlepšuje střevní peristaltiku a zároveň uklidňuje bolesti břicha a plynatost. Důležité je, že pití levandulového nálevu zvyšuje chuť k jídlu – to je důležitá informace pro ty, kteří mají problémy s nedostatečným příjmem potravy!

To nejsou všechny výhody pití levandulového nálevu. Stojí za to vědět, že je také spojencem pacientů trpících problémy močového systému. Nápoj pomáhá bojovat s infekcemi a má navíc močopudné vlastnosti.

Levandulový nálev je vhodné konzumovat i během období nachlazení a chřipky. Obsažené oleje v rostlině mají antiseptické a baktericidní vlastnosti, takže podporují organismus v boji proti periodickým onemocněním krku, průdušek, plic a dutin. Nic nebrání tomu, aby se levandulový nálev pil preventivně – tato zvyklost výrazně přispívá k posílení přirozené imunity organismu.
Pravidelná konzumace levandulového nálevu má také příznivý vliv na nervový systém – je doporučována osobám vedoucím stresující životní styl. Měli by jej konzumovat také ti, kteří mají problémy se usínáním a… migrénou! Bylo prokázáno, že pití levandulového nálevu snižuje frekvenci bolestí hlavy.

Jak připravit levandulový nálev?

Příprava levandulového nálevu je doslova dětsky jednoduchá. Do šálku stačí dát nabité lžičky sušenek a poté zalít vroucí vodou. Nápoj by měl louhovat asi 5-10 minut. Nálev je vhodný k pití po mírném vychladnutí, nicméně není žádný důvod, proč by se nemohl pít i studený, až úplně vychladne.

Mnoho lidí obohacuje nápoj o lžíci medu a citronovou šťávu – tyto složky mu dodávají ještě více léčivých vlastností a také bohatší chuť (pro samotnou chuť lze med nahradit cukrem). Citronová šťáva také krásně zvýrazňuje fialovou barvu nápoje, díky čemuž je “levandulový čaj” skvělým nápadem na příjemné překvapení pro hosty.