Naučte se osvědčené postupy pro organizovaní příručních zavazadel, která usnadní balení a navíc během cesty vám pomohou používat obsah tašky nebo kufru! Těšíte se na dlouho naplánovanou cestu? Existuje však něco, co snižuje vaše nadšení…

Stačí, že přemýšlíte o balení, aby vám ztuhla krev v žilách? Klid, žádná panika! Pomůžeme vám bezbolestně projít celým procesem balení. Máme několik ověřených tipů pro optimální organizaci příručních zavazadel.

Jak mohu zabalit věcí do příručních zavazadel?

Jak mohu zabalit věcí do příručních zavazadel?

Výhody cestovaní pouze s příručním zavazadlem

Víte, proč byste se měli vzdát odbaveni zavazadel a zabalit pouze vaše příruční zavazadla?

Zjevným a prvním argumentem, který přichází na mysl, jsou samozřejmě ušetřené peníze. Vzdaní se registrovaného zavazadla však také znamená:

 • žádné další poplatky v letadle
 • žádné další poplatky v jiných dopravních prostředcích, např. ve veřejné dopravě.

Nižší cestovní náklady však nejsou jedinou výhodou vzdaní se registrovaného zavazadla. Pokud si s sebou nevezmete velký kufr, vyhnete se jeho nošení, takže:

 • pohybujete se efektivněji a rychleji
 • nenamáháte si páteř a ruce
 • máte volné ruce.

Kromě peněz ušetříte také něco nezaplatitelného – čas – a ne jednou:

 • neztrácíte čas čekáním ve frontě při odbavování zavazadel
 • po opuštění letadla nemusíte čekat na kufr
 • zabalení méně zavazadel zabere méně času
 • vybalení po příjezdu do cíle a po návratu domů trvá doslova několik minut.

Už chápete, proč byste měli všechno, co potřebujete, zabalit pouze do příručního zavazadla? Dejme se do práce! Je čas začít balit.

Komfortní cestování s batohem jako příručním zavazadlem

Komfortní cestování s batohem jako příručním zavazadlem

Balení příručních zavazadel – kde začít?

Rozhodli jste se, že cestujete pouze s příručním zavazadlem? Klíčem je dobrá organizace. Pokud se jedná o vaše další zavazadlo, najdete samozřejmě také užitečné tipy, co a jak zabalit.

Začněme tím, co… nemůžete. Pak půjdeme na to, co musite a nakonec se budeme zabývat tím, co chcete.

Zkontrolujte omezení příručních zavazadel!

Před zabalením zkontrolujte, jaké maximální rozměry příručních zavazadel váš přepravce dovoluje! Tohle je velmi důležité! Liší se zejména u určitých leteckých společnostech a jejich překročení povede k nutnosti platit další poplatky. Pak se rozhodněte, do čeho balit: taška, batoh nebo třeba kufr?

Nezapomeňte zkontrolovat seznam věcí, které nemůžete mít v příručních zavazadlech a zkontrolovat, co nemůžete přinést do země určení!

Checklist pro odjezd – seznam věcí potřebných k odjezdu

Než začnete balit, vytvořte seznam potřebných věcí. Bylo by ideální začít jej vytvářet, jakmile se ve vaší hlavě objeví myšlenka na výlet. Pak jej postupně doplňte o věci, na které si vzpomenete! Při balení však zkontrolujte věcí na checklistu, které jste již vložili do kufru nebo batohu. Za to budete vděční. Díky tomu nezapomenete vzít nejdůležitější věci a samotný proces balení nebude tak chaotický a stresující, jak tomu bylo dosud.

Před balením připravte checklist na výlet!

Před balením připravte checklist na výlet!

Nebalte do kufru příliš mnoho! Proč plnění zavazadel pomoci loktu a kolen není nejlepší nápad? Veškeré vaše oblečení bude zmačkané. Je také třeba si uvědomit, že se pravděpodobně vrátíte z výletu s nějakými suvenýry. Musíte na ně nechat prostor!

Chytré balení kufru

Chytré balení kufru

Nebalte však příliš málo – prázdné prostory způsobí pohyb obsahu kufru. Jemné věci se mohou poškodit a dokonce i pečlivě složené oblečení se určitě zmačká.

Co zabalit do příručních zavazadel?

Pokud je to vaše jediné zavazadlo, sbalte vše potřebné pro cestu!:). Pokud se jedná o další zavazadla, vyplatí se umístit:

Jak omezit množství věcí na výlet?

Množství věcí, které vložíte do seznamu na výlet, je obrovské a není žádná šance, aby se vešly do vašich příručních zavazadel? Předtím, než se rozhodnete zaplatit navíc za registrované zavazadlo (tj. to, které je přepravováno v zavazadlovém prostoru), zamyslete se znovu!

Jak zabalit věcí do příručního kufru?

Jak zabalit věcí do příručního kufru?

Rozdělte všechny věci, které jste si připravili, do dvou skupin – věci, které jsou naprosto nezbytné a nemůžete se jich v žádném případě vzdát a ty, které chcete z nějakého důvodu vzít (protože se vám líbí, jsou hezké, protože se mohou hodit, nebo protože zvyšují komfort cestování). Pouze když zabalíte předměty z první skupiny, přidáte další, dokud ve vašem kufru/tašce/batohu bude místo.

Sáčky organizéry do kufru

Sáčky organizéry do kufru

Nezapomeňte zkontrolovat, co je nabízeno v místě ubytování. Možná nebudete potřebovat např. vysoušeč vlasů a ručník. Pokud to musíte vzít, vyměňte tradiční velký ručník za kompaktní ručník z mikrovlákna!

Pokud necestujete sami, skvělým nápadem, jak snížit velikost zavazadla, je sdílet s vaší společnicí na cestách nějakou kosmetiku a doplňky. Společné šampony, zubní pasty, žehličky, knihy významně sníží hmotnost zavazadel.

Triky pro chytré balení příručních zavazadel

Existuje několik způsobů, jak uložit více věcí do zavazadel a omezit záhyby na vašich oděvech. Stojí za to seznámit se s oblíbenou technikou válcování oděvů nebo balení připravených souprav oblečení do… ponožek.

Válečkové oblečení je chrání před pomačkáním.

Válečkové oblečení je chrání před pomačkáním.

Pokud potřebujete vzít hodně textilu, můžete také zvážit použití vakuových balicích sáčků (stačí zkontrolovat, zda je můžete použít i na zpáteční cestě). Velmi užitečné při chytrém balení příručních zavazadel budou také sáčky z organzy. Umožňují praktické třídění zavazadel do několika kategorií a pomáhají tak udržovat pořádek.

Sáčky na nošení kosmetiky

Sáčky na nošení kosmetiky

Pořadí balení je nesmírně důležité

Toto je pravděpodobně nejdůležitější bod této příručky. Při organizaci příručních zavazadel hraje pořadí balení obrovskou roli. Pokuste se stohovat věci od nejtěžších po nejlehčí a od největších po nejmenší! Díky tomu se lehčí předměty, jako je oblečení, nezmačkají nebo nepoškodí pod hmotností těžších předmětů.

Při balení kabinového kufru nezapomeňte dát nahoře organizery s věcmi, které budete muset během bezpečnostní kontroly rozbalit a ukázat celním úředníkům na letišti. Pohodlný přístup k elektronickému vybavení obsaženému v zavazadlech a kosmetické tašce s tekutinami vám pomůže vyhnout se stresu a ušetří čas.

V horní části cestovní tašky stojí za to umístit dokumenty, občerstvení a samostatnou kabelku s věcmi, které budete potřebovat, jakmile dorazíte do cíle (pyžamo, kosmetika). Nezapomeňte také zabalit (např. do sáčku – organizéru na cestu) drobné předměty (například šperky), aby se zabránilo jejich ztrátě v kufru nebo náhodnému vypadnutí při otevírání zavazadel v letadle a na letišti.

Sáčky z organzy zajistí vaše šperky na cestách.

Sáčky z organzy zajistí vaše šperky na cestách.

Co jiného byste si měli vzít do příručních zavazadel?

Na závěr vám představíme tři chytré, multifunkční gadgety, které byste měli mít na paměti při cestování:

Sáčky z organzy zajistí vaše šperky na cestách.

Stojí za to zabalit do příručního zavazadla velkou šálu – nahradí přikrývku v letadle.

 • velká šála – účinně chrání před větrem, chladem nebo nadměrným sluncem; kromě tradičního použití může být použita jako přikrývka nebo polštář v letadle, zatímco v kostelech nebo mešitách pokryje vaše nohy nebo paže
 • univerzální zásuvkový adaptér/adaptér s rozbočovačem může být nutný, pokud cestujete do země, kde se používají zásuvky s jinou zástrčkou než u vás; kromě toho vám rozbočovač umožní připojit více zařízení současně
 • voňavý sáček – malá věc, ale udělá radost – cestujte na úrovni a představte si, jak příjemné bude otevřít zavazadla po dlouhé cestě a cítit svěží vůni; voňavý sáček můžete zavěsit v hotelové skříni a výběrem sušených květů levandule navíc budete chránit svůj oděv před možnou přítomností nezvaných hostů – šatních molů.
  Sáčky z organzy se sušenou levandulí

  Sáčky z organzy se sušenou levandulí