Vytvořte si se svým dítětem vlastní smyslové sáčky! Zjistěte, jak je šít a čím je vyplnit!
Každý si bezpochyby pamatuje z dětství sáčky naplněné hráškem. Byly použity především během tříd W-Fu a korekční gymnastiky.
Tato jednoduchá hračka je ve skutečnosti vzdělávací pomůcka, která nabízí skvělé příležitosti! Smyslové sáčky mohou být základem mnoha skvělých a vyvíjejících se her, jakož i skvělým nástrojem pro terapii. Zjistěte, jak si vyrobit smyslové sáčky u vás doma!
Co poskytují smyslové sáčky? Proč stojí za to je použít?
“Co není první v smyslech, není později v mysli.”– Maria Montessori
Dotykové sáčky jsou velmi univerzální pomůckou ve stylu Montessori. Jsou jednoduché ve formě a velmi univerzální. Poskytují dítěti mnoho různých smyslových zážitků. V závislosti na výběru her/cvičení vyvíjejí pohybový systém dítěte a stimulují různé smysly.
Při správném používání mají pozitivní vliv na hrubé i jemné motorické dovednosti, rovnováhu těla, koordinaci, koncentraci, hluboké cítění, pocit dotyku, zrak a sluch (zvuky předmětů padajících do sáčku se liší v závislosti na náplni použité v nich).
Seznam jejich výhod je působivý. Seznam možností jejich použití je stejně dlouhý. Zdá se, že jediným limitem je naše představivost. Mohou být použity pro celou řadu vývojových her a korektivních cvičení. Jsou také běžně používané v SI terapii. Jsou ideální pro hraní s dětmi s přecitlivělostí na dotyk – dítě, které zkoumá sáček rukama, přichází do styku s mnoha podněty, aniž by si muselo zašpinit ruce.
Jak vyrobit smyslové sáčky DIY?
Zajímá vás, jak ušít smyslové sáčky? Obáváte se však, že Vám chybí manuální dovednosti? Pravděpodobně si také myslíte, že jejich příprava bude vyžadovat spoustu času a peněz. Nic z toho není pravdou. Na záchranu přicházejí materiálové sáčky od Saketos. Díky nim si za pár okamžiků vytvoříte vlastní smyslové sáčky.
Jak je vyrobit? Velmi jednoduše… Stačí nasypat vybraný obsah do sáčků, svázat je tkaničkami na uzel a je hotovo. Díky použití hotových sáčků bude vytvoření smyslových sáčků trvat jen několik okamžiků. Svázání na uzel navíc znamená, že je lze po hře vyprázdnit. Proto je můžete v budoucnu znovu použít.
Smyslové sáčky pro nemluvňata a malé děti by měly být dodatečně zajištěny zašitím horní části sáčku. Vzhledem k přítomnosti malých prvků uvnitř sáčků by si dítě do 3 let mělo vždy hrát se smyslovým sáčkem jen pod dohledem dospělého.
Jak naplnit smyslové sáčky?
Účelem různého plnění sáčků je poskytnout dítěti bohatý smyslový zážitek. Vzhledem k tomu, že se obsah jednotlivých sáčků liší, poskytují odlišné zvukové a hmatové podněty. Protože jiné hmatové vjemy a zvukové efekty mají smyslové sáčky naplněné např. knoflíky a jiné sáčky s rýží. Co si tedy můžete dát do smyslových sáčků?
Nápady na vyplnění smyslových sáčků:
- Přírodní materiály: hrášek, rýže, různé druhy krup, fazole, čočka, cizrna, těstoviny, kávová zrna, ořechy, kaštany, žaludy, malé šišky, štěrk, oblázky, písek.
- Ostatní druhy předmětů: flitry, korálky, knoflíky, polystyren, skleněné koule, uzávěry od nápojů, barevné bambule, kostky; pro některé hry jsou také vhodné malé hračky, např. zvířecí postavy.
Obsah smyslových sáčků lze otestovat všemi smysly. Zvažte také vytvoření kolekce vonných sáčků pro Vaše dítě, naplněných například různými druhy sušených bylin!
Ze kterých materiálů si vybrat sáčky?
Chcete-li vytvořit smyslové sáčky, nabízí se prakticky všechny sáčky, které najdete v obchodě Saketos. Konečný výsledek však závisí na výběru materiálu. Různé typy sáčků vám poskytnou různé možnosti zábavy.
- Sáčky z organzy: Organza díky své průhlednosti nádherně zobrazuje svůj obsah. Při hraní se sáčky z ní můžete jasně vidět jejich obsah. To poskytuje stimulaci pocitu zraku. V sáčcích z organzy stojí za to umístit například různobarevná tlačítka, lesklé flitry, barevné uzávěry od nápojů.
- Sáčky z neprůhledných materiálu: Pro vytváření smyslových sáčků jsou také vhodné jiné neprůhledné materiály. Umožňují Vám lépe se soustředit na pocit dotyku. Jejich zkoumání vyžaduje ještě větší zaměření a soustředění dítěte. Testování sáčku dotekem a uhodnout jeho obsah vyžaduje od dítěte hodně odhodlání. Můžete zajistit stimulaci vizuálních funkcí výběrem sáčků různých barev.
Rovněž stojí za zvážení nákup sáčků z různých tkanin. Místo toho, abychom se soustředili na to, čím naplnit smyslové sáčky, můžeme nasypat stejný obsah do každého. Materiály s různými texturami poskytují velkou stimulaci pocitu doteku. Výběrem organzových, saténových, velurových, džínových a jutových sáčků získáme 5 velmi odlišných materiálů, poskytujících různé dotykové podněty. Je to také skvělé balení pro plstěnou 3D paměť.
Jak se starat o smyslové sáčky?
Sáčky, které do kterých byly zašity přírodní náplní (např. rýže), nelze prát. Vložte je čas od času na několik hodin do mrazničky, abyste se zbavili bakterií! Případné nečistoty nejlépe odstraňte vlhkým hadříkem!
Vytvořte si vlastní smyslové sáčky DIY!
Ještě více zábavy? Pamatujte, že před naplněním sáčků starší děti je mohou ozdobit samostatně!
Vidíte, jak je to snadné? Už víte, jak si vyrobit smyslové sáčky sami. Nyní si vyberte ze široké škály typů tkanin, barev a velikostí sáčků, které vás zajímají, ze sortimentu obchodu. Vytvořte je sami nebo společně s Vaším dítětem a společně objevte skvělé nápady pro zábavu s použitím smyslových sáčků!